Ruta Sepetys

(narozena 19. listopadu 1967, USA)

Ruta Sepetysová se narodila a žije v USA, ale má evropské kořeny – její litevský otec uprchl do Ameriky po druhé světové válce. Ruta na svůj původ a historii Evropy nezapomíná, naopak z ní čerpá inspiraci. Je autorkou skvěle hodnocených historických próz publikovaných ve více než 50 zemích a přeložených do 36 jazyků.

Ruta Sepetys - Sůl moře

 

Její první román Between Shades of Grey (V odstínech šedi, CooBoo 20011) je zasazen do období na začátku druhé světové války. Hlavní hrdinku Linu společně s její matkou a malým bratrem odvede sovětská tajná policie do pracovního tábora na Sibiři. Lina se snaží o jediné: přežít. Navzdory příšerným podmínkám panujícím v táboře. Díky své lásce k umění si dění kolem sebe zapisuje a kreslí a posílá tajné zprávy svému otci.
Autorka knihou vzdala poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… Kniha se nedlouho po vydání stala mezinárodním bestsellerem, na databázi Goodreads.com má od více než více než 80 000 hodnotitelů průměrnou známku 4,34.

 

Druhý román Out of the Easy (Potrhná křídla, CooBoo 2014) Ruta Sepetyspvá situovala do New Orleans padesátých let. Do města se svou matkou přijíždí mladá Josie Moraineová. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která bývala prostitutkou, s matkou, která se o Josie neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Na Databázi knih je román Potrhaná křídla 44. nejlépe hodnocenou knihou.

 

Poslední román Ruty Sepetysové Salt of the Sea (Sůl moře, CoBoo 2016) se ihned po vydání umístil na druhé příčce seznamu bestsellerů New York Times a na Goodreads.com má průměrnou známku 4,38 od téměř 20 000 hlasujících čtenářů. Autorka se v něm opět vrátila do Evropy, aby vrhla světlo na největší námořní katastrofu všech dob. V době, kdy Němci pomalu ale jistě prohrávali Druhou světovou válku se poblíž Východního Pruska tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou. Většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít.

 

Ruta Sepetysová byla nominována na Carnegieho medaili za literaturu a je držitelkou Kříž litevského řádu rytířů za podporu vzdělávání, uchování paměti národa a celosvětové úsilí o šíření historie totality v Pobaltí.