Ruta Sepetys Rules = získala Carnegieho medaili

„Tak tohle jsem opravdu, ale opravdu nečekal…“ Tohle si zaručeně nikdo z nás neříká, protože to, že Sůl moře je skvělá knížka, už víme dávno. Teď to máme zase jednou ale potvrzené na papíře. Teda na kovu. Teda… Zkrátka máme radost a slavíme!!! 🙂

Rutě Sepetysové byla za její román Sůl moře včera udělena prestižní Carnegieho medaile pro nejlepší knihu pro děti a mládež za rok 2016! V češtině Sůl moře vyšla v loňském roce v nakladatelství CooBoo ve skvělém překladu Petra Eliáše a v letošním roce získala ocenění Zlatá stuha. Autorka u nás (myslíme na Humbooku) svou knihu představila také osobně.

Sůl moře pojednává o největší námořní katastrofě všech dob, potopení parníku Wilhelm Gustloff, při níž v lednu 1945 zahynulo více než 9 000 lidí. Právě na téhle lodi se protnou osudy čtyř mladých lidí, které poznamenala druhá světová válka… O zkáze lodi Wilhelm Gustloff se toho mnoho neví. A to i přesto, že během ní zemřelo šestkrát více lidí než během potopení Titanicu.

Možná právě i proto Ruta Sepetysová upřela svou pozornost právě k tomuto tématu. A ocenila to i porota udělující Carnegieho medaile: „Vítězné knihy plní přesně tu životně důležitou úlohu, kterou by literatura měla hrát. Pomáhají dětem a mladým lidem pochopit svět kolem nich.“ Od poroty také zaznělo, že „kniha Sůl moře byla vybrána díky jazykovému umu a preciznosti, pečlivě vystavěné zápletce i díky velké škále emocí, které ve čtenáři probouzí.“

„Moje knihy jsou fikce, ale jsou vystavěny na historických událostech, pamětech a svědectvích. Když čtenáři mají zájem o mé romány, naplňuje mě to nadějí, že si budou chtít zjišťovat stále další fakta a souvislosti,“ říká Ruta Sepetysová.

zdroj fotografie: facebook Ruty Sepetysové